Porovnávame sprchové vaničky

Liaty mramor, akrylát, smalt… Štvorec, štvrťkruh či na mieru? Je tam aj protišmyk? Pozrite si zrozumiteľné porovnanie typov, materiálov a vlastností vaničiek do sprchovacích kútov!

Porovnávame sprchové vaničky

Liaty mramor, akrylát, smalt… Štvorec, štvrťkruh či na mieru? Je tam aj protišmyk? Pozrite si zrozumiteľné porovnanie typov, materiálov a vlastností vaničiek do sprchovacích kútov!

Kvalita výrobcu a rady odborníka

Pred tým, než sa ponoríme do krás rôznych variánt sprchových vaničiek, chceme pripomenúť 2 základné a dôležité veci, na ktorých stojí vaša spokojnosť s kúpeľňou: kvalita výrobcu a profesionálna rada odborníka pre vašu konkrétnu kúpeľňu. Overená kvalita výrobcu by sa mala spájať aj s dodávaním a reklamáciami. Druhý bod stojí na skúsenostiach odborníka / predajcu. Ten by vám mal poradiť komplexne, vrátane výberu správneho sprchového kútu do vašej kúpeľne. 

Sprchové vaničky - porovnanie, materiály, výhody - Aquaterm.sk

Výber vaničky do sprchy ovplyvňujú najmä možnosti kúpeľne a vybraný sprchový kút. Štvorcový, štvrťkruhový, atypický či na mieru - tvar sprchovej vaničky sa odvíja od dispozičného riešenia kúpeľne. Následne nastáva čas na rozhodovanie ohľadom materiálu a ďalších vlastností vaničky. Práve tu je rada odborníka na nezaplatenie. Poďme sa teda pozrieť na možnosti sprchových vaničiek - varianty, materiály a ďalšie špeciálne typy a doplnky.

Vanička do podlahy, na podlahu alebo s “nadstavbou”?

Inštalačná výška závisí na modeli sprchovacej vaničky a odtokovej súpravy a tiež na možnostiach vašej kúpeľne. V novostavbách je sprchová vanička v podlahe, či na nej častým riešením, pretože sa s ňou ráta v interiérovom návrhu / 3D vizualizácii - umiestnenie odpadu / sifónu, výška podlahy a pod.

Sprchové vaničky nad podlahu - porovnanie, materiály, výhody - Aquaterm.sk

Pri rekonštrukciách je väčšinou najvhodnejšie riešenie s nosičom - teda vyvýšená sprcha. Dôvodom sú možnosti umiestnenia sifónu a pozícia odpadovej rúry. V prípade vyvýšenej sprchy sú tiež možnosti zakrytia konštrukčného modulu čelným panelom alebo dlažbou.

Materiály sprchových vaničiek

Na výber je akrylát, smalt, liaty mramor, keramika a piatou verziou je dlažba + odtokový žľab / podlahový vpust. Akrylátové vaničky mali kedysi nie veľmi dobrú povesť, no dnes tomu už tak našťastie nie je. Príjemnú teplotu akrylátu na dotyk si dnes môžete vychutnať bez obáv, pokiaľ siahnete po skutočne kvalitnom akryláte. Ich výhodou je nižšia cena (nižšie výrobné náklady) a pri tých kvalitných aj dlhšia záruka.

Akrylátové sprchové vaničky KOLO First >>

Akrylátové sprchové vaničky LOTOSAN Gate >>

Akrylát vs smalt  - Sprchové vaničky - porovnanie, materiály, výhody - Aquaterm.sk

Smaltové vaničky sa vyznačujú špičkovou kvalitou, životnosťou a odolnosťou. Vyrobené “v celku”, majú neuveriteľnú pevnosť a skutočne vydržia dlhé roky ako nové. Najlepšou značkou kvality je výrobca Kaldewei - 30-ročná záruka hovorí za všetko.

Podrobnejšie porovnanie vlastností akrylátu a smaltu nájdete tu (článok je síce venovaný vaniam, no vlastnosti materiálu sú rovnaké aj pri vaničkách).

Smaltované vaničky KALDEWEI >>

Liaty mramor alebo keramika? Liaty mramor je na prvý pohľad nádherne lesklý a na prvý dotyk podobný akrylátu, no pod jeho živicovým povrchom sa skrýva pevnejší materiál, s vlastnosťami keramiky. Jeho flexibilita sa odráža v širšej ponuke tvarov a tiež farebných odtieňov. Čo sa životnosti týka, vaničky z liateho mramoru potrebujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré nepoškodia živicový povrch. Práve po takomto poškodení či odretí povrchovej vrstvy sa vanička stáva nasiakavá - nečistoty, obtiažnejšie čistenie a napríklad aj možnosť sfarbenia vaničky po umývaní farbených vlasov. Keramické vaničky od kvalitných výrobcov majú dlhú životnosť a pevnosť. Majú dlhú farebnú stálosť, ľahko sa udržiavajú, sú nenasiakavé a ťažko ich poškrabete.

Sprchové vaničky z liateho mramoru LOTOSAN Drop >> 

Keramické vaničky XENO >>

Podlahové žľaby - Sprchové vaničky - porovnanie, materiály, výhody - Aquaterm.sk

Piata voľba je dlažba + odtokový žľab / podlahový vpust. Skvelá voľba do tzv. “niky” (sprcha v priestore medzi dvoma stenami) alebo do “walk-in” sprchového kútu na mieru. Pri výbere dlažby je dôležité sa poradiť a vybrať nenasiakavú dlažbu. Záležať si musí dať aj majster pri pokládke, z hľadiska montáže je tento typ “vaničky” najdelikátnejší.

Sprchovacie žľaby, rošty a príslušenstvo >> 

V skratke, čo sa materiálu týka, výber sa odvíja najmä od výberu sprchového kútu - vanička k nemu musí “sadnúť”. Odporúčame vyberať vaničky od výrobcu sprchového kútu. Istota a záruka, že si spolu “sadnú” je dôležitá. Pri kvalitných výrobcoch nájdete aj viacero materiálových variánt. V prípade, že zvažujete výber iného výrobcu, konzultujte profesionála. Druhá vec je rozpočet a cenu vaničky si treba porovnať aj s jej životnosťou.

Ďalšie špeciálne typy a vlastnosti

Proti-šmyková úprava - vaničku si môžete vybrať už s proti-šmykovou úpravou, alebo si ju môžete dať dolepiť. Proti-šmyk (anti-slip a pod.) zvyšuje bezpečnosť, treba však rátať s náročnejšou údržbou.

Povrchová úprava - Pearl-Effekt / Kaldewei - smaltované vaničky - pre dlhšiu životnosť a ľahšiu údržbu

Mini vane - zaujímavé riešenie pre malé kúpeľne pre rodiny s deťmi, ktoré milujú kúpanie, no na veľkú vaňu nie je priestor. 

Hlboké mini vane KOLO >> 

Sprchové vaničky - porovnanie, materiály, výhody - Aquaterm.sk

Príďte sa poradiť - osobne alebo online

Navštívte jedno z našich kúpeľňových štúdií (Poprad, Nitra, Humenné, Trebišov, Spišská Belá) alebo online na eshop.aquaterm.sk (chat vpravo dole, email či telefonicky). Radi vám poradíme a pomôžeme s novou kúpeľňou. 

Nový komentár

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov. Tento blog je súkromný priestor, kde vám tvorcovia umožňujú odoslať komentár k článku. Váš komentár však nemusí byť zaručene uverejnený.
Táto stránka je chránená technológiou reCAPTCHA.
Platia pravidlá ochrany súkromia a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

ONLINE KÚPEĽNE

Čo ste vybavili v kúpeľňovom štúdiu,
teraz vybavíte aj online.

zobraziť viac