História o “Tróne”

Čo má do činenia s históriou záchodov zemetrasenie, politika, levanduľa, Jon Snow či Japonci? Pozrite sa aj vy na zaujímavé perličky z histórie záchodov. 

História o “Tróne”

Čo má do činenia s históriou záchodov zemetrasenie, politika, levanduľa, Jon Snow či Japonci? Pozrite sa aj vy na zaujímavé perličky z histórie záchodov. 

Ach, nebyť toho zemetrasenia…

Perlička z hodiny dejepisu o starovekom Grécku, ktorú si možno ešte vybavíte. Splachovací systém existoval už pred 3700 rokmi na malebnom ostrove Kréta. Terakotové potrubie, nádherné fresky a splachovací systém v Paláci Knossos bohužiaľ ľahol po zemetrasení a na inovácie v toalete sme si museli počkať ešte nejaký čas.

Politická diskusia na trónoch

Aj keď splachovací trón bol len hudbou budúcnosti, antickí vynálezci nezaháľali. V starovekom Ríme vymysleli ehm, zaujímavý systém mestských toaliet - veľká miestnosť, kde Riman vedľa Rimana svorne sedeli, “tlačili” a diskutovali. Žeby o politike? 

Ps: Rimania tiež zdokonalili vodovodný systém, tzv. akvadukty, za čo sme im asi v otázke záchodov vďačnejší.

História záchodov - zaujímavosti - Aquaterm.sk - Rimania

Priekopy, levanduľa a latríny

Stredovek, doba temna a latrín. Rozprávkoví králi a kráľovné nesedávali spoločne v rímskom štýle, ale v zámkoch vo vežiach mali tzv. “prevét” alebo “záchod na vysokej nohe”. Potreba veľká či malá, aká bola, taká išla rovno do priekopy za hradbami. 

Na kráľovskom “tróne” však skôr či neskôr došlo aj na ostatné otázky intímnej činnosti. Drevený poklop, záves a vôňa bylín a kvetov - toto sú vychytávky módneho interiérového dizajnu francúzskeho kráľa Ľudovíta XI (15.stor). 

História záchodov - zaujímavosti - Aquaterm.sk - Ľudovít XI.

Bežný ľud nemal “trón” až tak vysoko a voňavo. Pekne na zemi sa zdieľala klasická drevená latrína aj medzi viacerými rodinami. Keď treba, tak treba a či je zima a či dážď, v noci za dom utekaj. Záchod sa udržal mimo domu až do prvej svetovej vojny, ale to prebiehame veľkú hru o trón.

Hry o trón, osvietenci a Google nebol prvý

V 16. storočí sa začína obdobie hier o trón. Prvým hráčom bol angličan Sir John Harrington (mimochodom, predok herca Kita Harringtona (Jon Snow) zo seriálu Hra o Tróny) a medzi jeho naj vynálezy rátame vyvýšenú cisternu s vodou, ktorá spláchla obsah misy preč. Sir Harrington zostrojil dva takéto WC (Water Closet), jeden pre kráľovnu Alžbetu I a jeden pre seba. Anglickej smotánke však ešte nejaký čas trvalo, kým objavila krásy WC.

História záchodov - zaujímavosti - Aquaterm.sk - Sir John Harrington

O skoro 200 rokov neskôr “prišiel na svet” vynález, ktorý spôsobil revolúciu nielen v záchodoch. Škót Alexander Cummings si v roku 1775 patentoval dizajn potrubia v tvare S, ktorý dnes poznáme ako sifón (a skôr v tvare U). Vďaka nemu sa nepríjemný zápach drží v potrubí a “neprefukuje” cez misu do kúpeľne.

Google nie je prvá firma, ktorej meno zdomácnelo. V anglicky hovoriacich krajinách by o tom porozprával Thomas Crapper, tretí hráč o trón, kúpeľňový vynálezca a majiteľ prvých showroomov / kúpeľňových štúdií na svete (18. stor). Meno Crapper zdomácnelo a dodnes je ľudovým názvom pre záchod.

Víchor z Ďalekého východu

20. storočie prenieslo záchod zvonka dovnútra a s inováciami sa vrece roztrhlo. Zatiaľ čo si Európa robila trvalú, v Japonsku v 80-tych rokoch makali a vymysleli automatizovaný “washlet” (wc+bidet) s teplou vodou. Neskončili, ale pokračovali tak, ako to oni vedia - vyhrievané sedátka, hudba, meranie krvného tlaku, tuku a zdravotná analýza moču a stolice…

História záchodov - zaujímavosti - Aquaterm.sk - Japonské vynálezy

21. storočie, ekológia a pohodlie

Trvalé sme už dorobili a aj v Európe sa môžeme pochváliť inováciami. RimFree, záchodové misy bez vnútorného okraja, takže baktérie a nečistoty sa nemajú kde schovať; keramická glazúra s 30-ročnou zárukou, inovatívne wc+bidet, šetrné splachovanie 2/4 litre. Nádherný dizajn a pohodlie. Aj pre surfovanie a čítanie zaujímavostí na telefóne či tablete :)

Zdroje fotografií

Ľudovít XI >>Colin Babb [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Sir John Harrington >> Domain via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sir_John_Harington_by_Hieronimo_Custodis.jpg#/media/File:Sir_John_Harington_by_Hieronimo_Custodis.jpg

Nový komentár

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov. Tento blog je súkromný priestor, kde vám tvorcovia umožňujú odoslať komentár k článku. Váš komentár však nemusí byť zaručene uverejnený.
Táto stránka je chránená technológiou reCAPTCHA.
Platia pravidlá ochrany súkromia a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

ONLINE KÚPEĽNE

Čo ste vybavili v kúpeľňovom štúdiu,
teraz vybavíte aj online.

zobraziť viac