Blog

5 zaujímavostí o keramike v kúpeľni

5 zaujímavostí o keramike v kúpeľni

Akú váhu udrží závesné WC? Ako dlho keramika vydrží? Prečo WC nesmrdí? 5 otázok o záchodoch, umývadlách či vaničkách z keramiky, ktoré ste si možno niekedy položili vy alebo váš zvedavý drobec.

Keramika v kúpeľni je dnes bežná vec. Drevené latríny nájdeme akurát tak na vidieku či niektorých chatách a umývadlá vo forme mís sú tiež minulosťou. Keramická sanita v kúpeľni je plná zaujímavostí a vlastností, vďaka ktorým si užívame každodenný hygienický komfort. Poďme sa pozrieť na pár kurióznych otázok o keramickej sanite v kúpeľni.

1. Akú váhu unesie závesné WC?

Keramika a sanita v kúpeľni - Aquaterm.sk

Máte doma elegantný závesný záchod a bojíte sa pribrať? Nebojte sa, keramické závesné WC unesú až 750kg váhy, čo je váha napríklad karavanu alebo menšej kravy. Závesné záchody sú kvalitne navrhnuté a zároveň testované počas celého procesu výroby, aby zniesli až takúto záťaž.

Domáce testovanie neodporúčame, jedna vec je dostať karavan alebo tú menšiu kravu do kúpeľne a vec druhá je, koľko unesú múry.

2. Ako sa vyrába záchod či umývadlo?

Oproti malej keramickej dielničke záchody, umývadlá či vaničky prechádzajú zložitejším procesom, aby sa zabezpečila kvalita a životnosť. Špeciálna hlinená zmes je najprv vysušená a následne vypálená pri teplotách nad 1 200°C. Glazúra (lesklý povrch keramiky (sklo) ) je vypaľovaná spolu s hlinou, vďaka čomu je celé umývadlo či záchod odolný voči vode či škvrnám.

Výroba - Keramika a sanita v kúpeľni - Aquaterm.sk

PS - Na keramike sa môžu tvoriť sivo-čierne škvrny pri častom odieraní kovom, napr. pri trení pracky z opaska o umývadlo. Vyčistíte ich bežnou písacou potrebou - gumou.

3. Ako dlho vydrží keramika?

Výroba keramiky je prepracovaný systém a počas každého kroku výrobky prechádzajú starostlivou kontrolou. Prípradné nedokonalosti výroby keramiky, napr. popraskanie pod tlakom pri nesprávnom konštrukčnom návrhu, sa prejavia počas niekoľkých prvých rokov “života” výrobku. Doba sa líšií na základe výrobcov a záruk. Po tejto dobe je keramický výrobok natoľko “uležaný”, že rozbiť a pokaziť ho môžeme len naschvál. 

Čo sa glazúry týka, tak vplyvom času “zdrsnieva”. Riešením je špeciálna glazúra Keratec, s ktorou máte na záchod, umývadlo či vaničku záruku až 30 rokov.

4. Prečo WC nesmrdí?

Odpad v záchode a aj v umývadlách nesmrdí vďaka šikovným vynálezom pána Alexandra Cummingsa (1775) a Thomasa Crappera (1880). Sifón vo forme “U” aj po spláchnutí či vyliatí vody do umývadla si v spodnej časti U udržiava vodu, ktorá perfektne izoluje zápachy z potrubia od umývadla, vane či záchodu. 

Sifón - Keramika a sanita v kúpeľni - Aquaterm.sk

5. Prečo voláme záchod “WC” či “vecko”?

WC je anglická skratka pre “water closet”, čo v preklade znamená “prekvapivo” toaletu ako miestnosť či záchod samotný, avšak určený pre verejnosť. V Anglicku v domácnosti “WC-ko” nenájdete, doma je toaleta.

Nový komentár

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov. Tento blog je súkromný priestor, kde vám tvorcovia umožňujú odoslať komentár k článku. Váš komentár však nemusí byť zaručene uverejnený.

Kúpeľne ONLINE | Koronavírus

Otváracia doba počas mimoriadnej situácie

zobraziť viac